„Най-големият дар на живота е, че ти дава възможност да се откажеш от каквото искаш.“
На 19 февруари 1896г. в Теншбре, Нормандия се ражда един от основоположниците на сюрреализма, френският писател и поет Андре Бретон.
„Любов е да срещнеш някой, който да ти каже нещо ново за теб.“
През 20-те години на ХХ век настъпва социална и естетическа революция, насочена срещу установените правила и порядки в изкуството. 1917г. Гийом Аполинер (френски писател, поет, критик) лансира етикета "сюрреализъм", който бързо се възприема от групата интелектуалци, а като теоретична основа, върху която в последствие стъпва надигналата се вълна на неодобрение/неподчинение се приема трудът на Андре Бретон, "Първи манифест на сюрреализма", публикуван през 1924г.
„Може би единствено детството се доближава най-много до истинския живот.“
Новите правила, които сюрреалистите налагат са насочени към свободното изразяване на твореца и представата му за света такъв, какъвто го вижда, такъв какъвто го усеща, без рамки,граници и ограничения. Новата естетика означава твореца да бъде себе си, да отключи първичните си инстинкти и да покаже представата си за красиво и грозно - прилично и неприлично.
„Истината може да се види само ако затвориш очи пред разума и се предадеш пред мечтите.“
Със сюрреализма са свързани редица творци, сред които Пол Елюар,Рене Кревел, Мишел Лерис и др. , със силно изразена индивидуалност, но Бретон е признат за техен вдъхновител и организатор.
"Не е нужно да пренасяме мислите си с тежестта на нашите обувки".