3 удивителни световни кулинарни традиции, попаднали в списъка на ЮНЕСКО
Храната е сред основните белези на човешката идентичност. Всяка една страна има свои отличими и характерни ястия, които са неотменна част от културата й. Всички сме чували израза "ние сме това, което ядем". И това напълно вярно. Храната е основен елемент от нашия бит и винаги е било така. Начините й на производство и трансформирането й в търговска стока, готова за консумация ясно говори за това кои сме ние и накъде вървим.
Изследвайки пресечната точка и връзката между храната, хранителните навици и културата на едно общество, в следващите редове ще ви представя 3 познати ритуала, свързани с храненето, които попадат в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Нека не забравяме, че културните елементи, изразени чрез познания, умения, традиии, са еднакво важни и значими за формирането на живата култура. Днес, ще обърнем по-специално внимание на гастрономическите традиции.
"Гастрономията е наука, изучаваща щастието. Заради своя обект, храната - универсален и непосредствен език, белег на идентичност, източник на обмен между хората - тя се оформя като могъща форма на мирна дипломация"
Армения, лаваш
Арменският лаваш заема централно място в културните навици в страната. Уменията за приготвянето му, както и социалният обмен между жените, провокира ЮНЕСКО да го включи в списъка още през 2014г. Лавашът се използва в сватбената церемония в Армения. Листовете лаваш се поставят върху раменете на булката и младоженеца с цел бъдещ просперитет.
Средиземноморски регион, средиземноморска диета
През 2013г. в списъка на ЮНЕСКО попада средиземноморската диета на 6 държави - Испания, Италия, Португалия, Гърция, Хърватия, Кипър и Мароко. През последните години, този хранителен режим придоби голяма популярност и се превърна в мода сред знаменитости, а и не само, които искат да се вталят, но всъщност ЮНЕСКО набляга на друг фактор при избора й да бъде включена към списъка на нематериално световно културно наследство. ЮНЕСКО и тук се концентрира върху ритуала на хранене, факторите, които правят този хранителен режим важна част от културата. При него, се залага не толкова на количеството, а на приготвянето и на социалния процес на споделяне.
Една от ползите при този начин на хранене липсват трансмазнини и изкуствени подсладители. В регионите, за които е типичен този режим на хранене се отчита, че средната продължителност на живот е 90г. Причинита за това разбира се са няколко: климат, по-малко хроничен стрес и разбира се храненето като процес на отпускащо изживяване със семейство и приятели.
Алжир, Мароко, Тунис, кускус
Кускусът е зърнена култура с големина около 1мм, чиято обработка изсиква време, търпение и умения. Съществуват различни видове, но най-разпространен и до ден днешен е израелският или т.нар. мафтул, който започва да се произвежда още през 1948г. Кускусът е продукт, чиято обработка се предава от поколение на поколение. Занаятчии изработват специални дървени и глинени съдове и бъркалки, с които да се приготвя. Този продукт е последният добавен към списъка на ЮНЕСКО в края на отминалата 2020г.
Кускусът от просо оказва благоприятно влияние върху сърдечната система и заради това се препоръчва при високо кръвно налягане. Богат е на фибри, магнезий и фосфор и поради тази причина се препоръчва при астма и мигрена.
Независимо какво е ястието най-важното, което трябва да знаем, е че храненето е процес на обмен. Споделяне не само на вкус, но и на мисли, на емоции, настроения. Храната е продукт, който поема енергията и която дава от себе си. Колкото и глупаво на някои да му звучи, сигурни сме, че поне веднъж в живота на всеки му се е случвало да изпитва
емоционална умора и/или физически дискомфорт сред хранене в напрежение, караница или вътрешни терзания. Това, доказва, че не случайно храната се разглежда като културен феномен и то от съществено значение, както за опознаване ценностите на дадена страна, така и за качеството на живот и развитие на всяко едно същество. Правилното прилагане на определени принципи в хранителния свят могат да окажат благотворно влияние върху бъдещето ни. Всичко е в нашите ръце!